The electric field in a region of space increases from 0 to 2150 N/C in 5.00 s. What is the magnitude of the induced magnetic field B around a circular area with a diameter of 0.440 m oriented perpendicularly to the electric field?

Respuesta :

To solve this problem we will use the Ampere-Maxwell law, which   describes the magnetic fields that result from a transmitter wire or loop in electromagnetic surveys. According to Ampere-Maxwell law:

[tex]\oint \vec{B}\vec{dl} = \mu_0 \epsilon_0 \frac{d\Phi_E}{dt}[/tex]

Where,

B= Magnetic Field

l = length

[tex]\mu_0[/tex] = Vacuum permeability

[tex]\epsilon_0[/tex] = Vacuum permittivity

Since the change in length (dl) by which the magnetic field moves is equivalent to the perimeter of the circumference and that the electric flow is the rate of change of the electric field by the area, we have to

[tex]B(2\pi r) = \mu_0 \epsilon_0 \frac{d(EA)}{dt}[/tex]

Recall that the speed of light is equivalent to

[tex]c^2 = \frac{1}{\mu_0 \epsilon_0}[/tex]

Then replacing,

[tex]B(2\pi r) = \frac{1}{C^2} (\pi r^2) \frac{d(E)}{dt}[/tex]

[tex]B = \frac{r}{2C^2} \frac{dE}{dt}[/tex]

Our values are given as

[tex]dE = 2150N/C[/tex]

[tex]dt = 5s[/tex]

[tex]C = 3*10^8m/s[/tex]

[tex]D = 0.440m \rightarrow r = 0.220m[/tex]

Replacing we have,

[tex]B = \frac{r}{2C^2} \frac{dE}{dt}[/tex]

[tex]B = \frac{0.220}{2(3*10^8)^2} \frac{2150}{5}[/tex]

[tex]B =5.25*10^{-16}T[/tex]

Therefore the magnetic field around this circular area is [tex]B =5.25*10^{-16}T[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS