A typical marathon is 26.2 miles. Allan averages 12 kilometers per hour when running in marathons. Determine how long it would take Allan to complete a marathon, to the nearest tenth of an hour.

Respuesta :

Answer:

The time taken by Allan to complete the marathon 3.5 hours

Step-by-step explanation:

Given as :

The distance cover in marathon = d = 26.2 miles

∵ 1 mile = 1.609 km

So, d = 26.2 × 1.609 km

i.e d = 42.155 kilo meter

The average speed of Allan = s = 12 km per hour

Let the time taken by Allan to complete the marathon = t hours

Now, ∵ Time = [tex]\dfrac{\textrm Distance}{\textrm Speed}[/tex]

Or, t =  [tex]\dfrac{\textrm d}{\textrm s}[/tex]

Or, t =  [tex]\dfrac{\textrm 42.155 km}{\textrm 12 kmph}[/tex]

or, t = 3.512 hours

So , The time taken by Allan to complete the marathon = t = 3.5 hours

Hence, The time taken by Allan to complete the marathon 3.5 hours Answer

ACCESS MORE
EDU ACCESS