A transformer connected to a 110–(V) (rms) ac line is to supply 10.0 (V) (rms) to a portable electronic device. The load resistance R in the secondary is 6.00 N.

(a) (2 points) What should the ratio of secondary to primary turns of the transformer be? Note: "Secondary" refers the portable device's load and "primary" refers to the ac-line.

(b) (2 points) What rms current I, must the secondary supply to the load?

(c) (2 points) What average power is delivered to the load?

(d) (2 points) Based on your answer to (c), what is the average power I,*V1 delivered by the ac-line? Hint: Use conservation of energy.

(e) (2 points) What is the current I, drawn by the ac line?

(f) (6 points) what is the effect resistance Rer?

Respuesta :

Answer:

Explanation:

a ) V( primary ) = 100 V

V( secondary ) = 10 V

No of turns ( secondary ) / No of turns ( primary ) = 10 / 100

= 1 / 10

b ) current in secondary

= volt ( secondary ) / resistance

= 10 /6 = 1.67 A

c )

Average power to secondary

= V  ( secondary ) x current ( secondary )

= 10 x 10 / 6

= 16.67 W

d )

Power in primary = power in secondary = 16.67 W

e ) current drawn by ac line ( primary )

Volt ( primary ) x current ( primary ) = power in primary

= 16.67

current ( primary )

= 16.67 / 100

= 0.167 A

ACCESS MORE
EDU ACCESS