The price of a pair of jeans is $25. If there is a 15% discount, what is the sale price of the jeans?

Original Price
↓ ↓
A) Sale Price=$25-$25(.15)
p-p(.15)

Original Price

B) Sale Price=$25(.85)
p(.85)​

Respuesta :

Answer:

$29.41

Step-by-step explanation:

You know the discount price is 25 and the original is unknown so call it x. The sale is 15% off and that means that the jeans are 85% of what they used to be since 100-15 is 85. Then you plug it into a formula of 25/x = 85/100 then you cross multiply to get 2500=85x and when you solve for x and round you get $29.41

ACCESS MORE
EDU ACCESS