Answer:
Standard cell potential is 0.56V
Explanation:
Standard reduction potential ([tex]E^{0}[/tex]) are given below-
[tex]E_{Cu^{+}\mid Cu}^{0}=0.52V[/tex]
[tex]E_{Fe^{3+}\mid Fe}^{0}=-0.04V[/tex]
As [tex]E_{Cu^{+}\mid Cu}^{0}[/tex] is greater than [tex]E_{Fe^{3+}\mid Fe}^{0}[/tex] therefore Fe will be oxidized to [tex]Fe^{3+}[/tex] and [tex]Cu^{+}[/tex] will be reduced to Cu
Oxidation: [tex]Fe(s)-3e^{-}\rightarrow Fe^{3+}(aq.)[/tex]
Reduction: [tex]Cu^{+}(aq.)+e^{-}\rightarrow Cu(s)[/tex]
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Overall: [tex]Fe(s)+3Cu^{+}(aq.)\rightarrow Fe^{3+}(aq.)+3Cu(s)[/tex]
Standard cell potential, [tex]E_{cell}^{0}=E_{Cu^{+}\mid Cu}^{0}-E_{Fe^{3+}\mid Fe}^{0}=(0.52+0.04)V=0.56V[/tex]