Respuesta :
Answer:
The rate of interest given by bank B is 2.12%
Step-by-step explanation:
Given as
The rate of interest given by bank A = 2.1% compounded monthly
The rate of interest given by bank B = r% compounded yearly
The principal invested in each bank are equal = p = $10,000
The time period of investment = t = 5 years
Now, From Compound Interest method
For Bank A , at compounded monthly
Amount = Principal × [tex](1+\dfrac{\textrm rate}{12\times 100})^{12\times \textrm time}[/tex]
Or, [tex]A_1[/tex] = p × [tex](1+\dfrac{\textrm 2.1}{12\times 100})^{12\times \textrm 5}[/tex]
Or, [tex]A_1[/tex] = $10,000 × [tex](1+\dfrac{\textrm 2.1}{12\times 100})^{12\times \textrm 5}[/tex]
Or, [tex]A_1[/tex] = $10,000 × [tex](1.00175)^{60}[/tex]
Or, [tex]A_1[/tex] = $10,000 × 1.11060
Or, [tex]A_1[/tex] = $11,106
So, The Amount in bank A after 5 years = [tex]A_1[/tex] = $11,106
For Bank B , at compounded annually
Amount = Principal × [tex](1+\dfrac{\textrm rate}{100})^{ \textrm time}[/tex]
Or, [tex]A_2[/tex] = p × [tex](1+\dfrac{\textrm r}{100})^{\textrm 5}[/tex]
Or, [tex]A_2[/tex] = $10,000 × [tex](1+\dfrac{\textrm r}{100})^{\textrm 5}[/tex]
Or, [tex]A_2[/tex] = $10,000 × [tex](1+\dfrac{\textrm r}{100})^{\textrm 5}[/tex]
So, The Amount in bank B after 5 years = [tex]A_2[/tex] = $10,000 × [tex](1+\dfrac{\textrm r}{100})^{\textrm 5}[/tex]
Now, According to question
The Amount saving in both the banks are equal
i.e [tex]A_1[/tex] = [tex]A_2[/tex]
Or, $11,106 = $10,000 × [tex](1+\dfrac{\textrm r}{100})^{\textrm 5}[/tex]
Or, [tex]\dfrac{11,106}{10000}[/tex] = [tex](1+\dfrac{\textrm r}{100})^{\textrm 5}[/tex]
Or, 1.1106 = [tex](1+\dfrac{\textrm r}{100})^{\textrm 5}
Or, , [tex](1.1106)^{\frac{1}{5}}[/tex] = 1 + [tex]\dfrac{r}{100}[/tex]
Or, 1.02120 = 1 + [tex]\dfrac{r}{100}[/tex]
Or, 1.02120 - 1 = [tex]\dfrac{r}{100}[/tex]
Or, 0.0212 = [tex]\dfrac{r}{100}[/tex]
∴ r = 100 × 0.0210
i.e r = 2.12%
So, The rate of interest given by bank B = r = 2.12%
Hence,The rate of interest given by bank B is 2.12% Answer