Respuesta :
Answer:
115.6 J
Explanation:
[tex]m[/tex] = mass of the block = 3.7 kg
[tex]v_{f}[/tex] = final speed of the block = 0 ms⁻¹
[tex]v_{o}[/tex] = initial speed of the block = 7.9 ms⁻¹
[tex]W[/tex] = work done on the block
Using work done - change in kinetic energy theorem, we have
[tex]W = (0.5) m (v_{o}^{2} - v_{f}^{2})\\W = (0.5) (3.7) (7.9^{2} - 0^{2})\\W = 115.6 J[/tex]
115.46 J work must be done on the block to bring it to rest.
Explanation:
From law of conservation of energy, neglecting the friction, we know that:
Work done to stop the body = Kinetic energy lost by the body
Work done to stop the body = 1/2 mv²
Work done to stop the body = 1/2 (3.7 kg) (7.9 m/s)²
Work done to stop the body = 115.46 J