Answer:
Step-by-step explanation:
given that the transit authority has made a study that analyzed the percentages of commuters using public transportation and personal cars
80% will keep same as public transportions and 20% will switch to personal cars.
Similarly 30% of personal cars will switch to public transportation
Let A be public trans. and B be personal cars.
Next year we will have A = 0.8A+0.3B
Similarly next B = 0.2A+0.7B
Transition matrix is
[tex]\left[\begin{array}{ccc}0.8&0.3\\0.2&0.7\end{array}\right][/tex]
After n years we would have
(A B) * C^n where c is the transition matrix
In 2 year it would be[tex]\left[\begin{array}{ccc}0.7&0.45\\0.3&0.55\end{array}\right][/tex]
A' = 0.7A+0.45B and
B' = 0.3A+0.55B
After 4 years
A' =0.625A+0.5625B
B' = 0.375A+0.4375B
When this is stationary we would have
A B =(A B) * C
A = 0.8A+0.3B
B = 0.2A+0.7B
Or 0.2A = 0.3B
Thus when A and B are in the ratioi 2:3 there will not be any change.
In the long run, 40% would be using public and 60% personal cars