contestada

A particle with charge 3 is located on the x0axis at the point 4cm, and a second aprtucle with charge, what is the magnitude of the total electrostatic force on a third particle with charge 6?

Respuesta :

Answer:

179.7 N

Explanation:

Notice: check attached file/picture for the diagram showing the arrangement of charged particles.

The mathematical expression for coulumb's law is given below;

F= Kq1q2/ r^2 ---------------------------(1).

Slotting in the given parameters;

F(1)= 8.9875× 10^9 × 3× 6/(0.12)^2.

F(1)= 161,775,000,000/ 0.144.

F(1)= 11,234,375,000,000

F(1)= 11.2 N towards left.

Also, the force due to -5 uC charge placed at x = 6 cm.

Using coulumb's law equation in equation (1), we have;

F(2)= 8.9875×10^9 × 5 × 6/ (0.042).

F(2)= 168.5 N.

Therefore, net force on 6 uC charge will be;

=F(1)+ F(2)

= 168.5 N + 11.2 N

= 179.7N.

Hence, the magnitude of the total electrostatic force on a third particle with charge 6 is 179.7 N

Ver imagen codedmog101
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico