A train passes your stop at 17m/s it slow downs near the next stop, to 2/ms it travels 70 m as it slows down how long did it take to slow down

Respuesta :

Answer:

The required time is 7.3[seconds]

Explanation:

First, we need to find the deceleration for the slow down, we can do this using the following kinematic equation.

[tex]v^{2}=v_{i}^{2} +2*a*x\\ where:\\v=final velocity [m/s]\\v_{i}=initial velocity [m/s]\\a=acceleration or deceleration [m/s^{2}]\\ x=distance[m]\\2^{2}=17^{2}+2*a*(70)\\  a=-2.03[m/s^2][/tex]

The minus sign means that the train is decreasing its velocity.

Now using another kinematic equation, we cand find the time.

[tex]v=v_{i} + a*t\\v=final velocity [m/s]\\v_{i}=initial velocity [m/s]\\t = time [s]\\a = acceleration [m/s^2]\\[/tex]

[tex]2=17+(-2.03)*t\\t=7.3 [s][/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS