Answer:
u=7.93 m/s
Explanation:
Given that
h= 100 m
Speed of the object when it hit the ground ,v= 45 m/s
Lets take velocity of the object when it drops from the balloon = u m/s
Lets take mass of the object = m kg
The potential energy for the object when it drop = m g h
U = m g h
U = 100 m g
From energy conservation
[tex]U=\dfrac{1}{2}mv^2-\dfrac{1}{2}mu^2[/tex]
2 U = m (v²-u²)
2 x 100 m g =m( 45² - u²)
200 g = 45² - u²
u² = 45² - 200 x 9.81 ( take g = 9.81 m/s²)
u=7.93 m/s
Therefore the speed of the balloon will be 7.93 m/s