Answer:
a. $22,500
Explanation:
The computation of the depreciation expense using the straight line method is shown below:
= (Original cost - salvage value) ÷ (useful life)
= ($750,000 - $75,000) ÷ (10 years)
= ($675,000) ÷ (10 years)
= $67,500
In this method, the depreciation is same for all the rest of the useful life
Now for 4 months, it would be
= $67,500 × 4 months ÷ 12 months
= $22,500
The four months is calculated from January 1 to May 1