Answer:
a)
2.44 m, 1.22 m, 0.81 m
b)
4.88 m, 1.63 m, 0.98 m
Explanation:
a)
[tex]L[/tex] = length of the long tube = 122 cm = 1.22 m
Wavelength for an open pipe is given as
[tex]\lambda = \frac{2L}{n}[/tex]
for n = 1
[tex]\lambda = \frac{2(1.22)}{1}\\\lambda = 2.44 m[/tex]
for n = 2
[tex]\lambda = \frac{2(1.22)}{2}\\\lambda = 1.22 m[/tex]
for n = 3
[tex]\lambda = \frac{2(1.22)}{3}\\\lambda = 0.81 m[/tex]
b)
[tex]L[/tex] = length of the long tube = 122 cm = 1.22 m
Wavelength for a pipe open at one end is given as
[tex]\lambda = \frac{4L}{(2n - 1)}[/tex]
for n = 1
[tex]\lambda = \frac{4(1.22)}{(2(1) - 1)}\\\lambda = 4.88 m[/tex]
for n = 2
[tex]\lambda = \frac{4(1.22)}{(2(2) - 1)}\\\lambda = 1.63 m[/tex]
for n = 3
[tex]\lambda = \frac{4(1.22)}{(2(3) - 1)}\\\lambda = 0.98 m[/tex]