Answer:
(0.5499, 0.5909)
Step-by-step explanation:
Given that in a survey of 2230 U.S. adults, 1272 think that air travel is much more reliable than taking cruises.
Sample proportion p = [tex]\frac{1272}{2230} \\=0.5704[/tex]
Standard error of proportion [tex]=\sqrt{pq/n} \\=\sqrt{\frac{0.5704(1-0.5704)}{2230} } \\= 0.010483[/tex]
We can use z critical value as sample size is very large
For 95% z critical is 1.96
Margin of error = 1.96*(0.0104)
= 0.02055
Confidence interval = p-margin of error, p + margin of error
=[tex](0.5704-0.0205, 0.5704+0.0205)\\=(0.5499, 0.5909)[/tex]