Respuesta :

Answer:

3.2 x 10^18

Explanation:

Power, P = 1 W = 1 J/s

wavelength, λ = 620 nm = 620 x 10^-9 m

Energy of each photon, E = hc/λ

where, h is the Plank's constant and c be the velocity of light

E = (6.63 x 10^-34 x 3 x 10^8) / (620 x 10^-9)

E = 3.2 x 10^-19 J

Let n be the number of photons per second

n = Total energy in one second / energy of each photon

n = 1 / (3.2 x 10^-19)

n = 3.2 x 10^18 photons per second

So, the rate of photons is 3.2 x 10^18.

ACCESS MORE
EDU ACCESS