Respuesta :
Answer:
A.It is a binomial variable with mean 17 transformers and standard deviation [tex]\sqrt{2.55}[/tex] transformers.
Explanation:
Since the good electrical transformers operate at approximate 85% of the total time and 20 electrical transformers are chosen at random. Assuming the variable is a binomial variable. We have:
Mean = number of samples * probability
Standard Deviation = [tex]\sqrt{mean*(1-probability)}[/tex]
mean = 85% * 20 = 0.85*20 = 17 transformers
Standard deviation = [tex]\sqrt{mean*(1-0.85)}=\sqrt{17*0.15} =\sqrt{2.55}[/tex] transformers.
Thus, the random variable is a binomial variable.
Answer:
It is a binomial variable with mean 17 transformers and standard deviation sq root of 2.55 Â transformers.