Respuesta :

Answer:

To produce 2L of CO2 we need 2L of CO and 1L of O2

Explanation:

Step 1: Data given

We need to produce 2L of CO2(g)

Step 2: The balanced equation

2CO(g)+O2(g) → 2CO2(g)

Step 3: Calculate moles of CO2

1 mol = 22.4 L

x mol = 2L

x = 1/11.2 = 0.089 moles

Step 4: Calculate moles of CO

For 2 moles of CO we need 1 mol of O2 to produce 2 moles of CO2

For 0.089 moles CO2 we need 0.089 moles of CO

Step 5: Calculate volume of CO

1 mol = 22.4 L

0.089 mol = 2L

To produce 2L of CO2 we need 2L of CO and 1L of O2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico