In a $100$ meter track event, Alice runs at a constant speed and crosses the finish line $5$ seconds before Beatrice does. If it took Beatrice $25$ seconds to complete the race, how many seconds would it take Alice to run $50$ meters?

Respuesta :

Answer:

10s

Explanation:

If it took Beatrice 25 seconds to complete the race

Distance = 100 meter

Beatrice speed = 100/25

                          = 4m/s

If Alice runs at a constant speed and crosses the finish line $5$ seconds, she must have completed the race in 20s (25 -5).

Her speed where constant

= 100/20

= 5 m/s

It would take Alice

= 50/5

= 10s

It would take Alice 10s to run $50$ meters.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico