Answer:
406
Step-by-step explanation:
Data provided in the question:
Margin of error, E = 4% = 0.04
Probability of people in favor, p = 40% = 0.4
Confidence level = 90%
Now,
For 90% confidence level, the z value = 1.645
let n be the required sample size
Thus,
n = p(1 - p)( z ÷ E)²
or
n = 0.4 × (1 - 0.4)( 1.645 ÷ 0.04 )²
or
n = 0.4 × 0.6 × 1691.265625
or
n = 405.90 ≈ 406