Answer:
56 L
Explanation:
We're dealing with a gas in this problem. We may, therefore, apply the ideal gas law for this problem:
[tex]pV = nRT[/tex]
We now that we have a constant pressure. Besides, R, the ideal gas law constant, is also a constant number. Let's rearrange the equation so that we have all constant variables on the right and all changing variables on the left:
[tex]\frac{V}{T} = \frac{nR}{p} = const[/tex]
This means the ratio between volume and temperature is a constant number. For two conditions:
[tex]\frac{V_1}{T_1} = \frac{V_2}{T_2}[/tex]
Given initial volume of:
[tex]V_1 = 93 L[/tex]
Convert the initial temperature into Kelvin:
[tex]T_1 = 145^oC + 273.15 K = 418.15 K[/tex]
Convert the final temperature into Kelvin:
[tex]T_2 = -22^oC + 273.15 K = 251.15 K[/tex]
Rearrange the equation for the final volume:
[tex]V_2 = V_1 \cdot \frac{T_2}{T_1} = 93 L\cdot \frac{251.15 K}{418.15 K} = 56 L[/tex]