Answer:
Explanation:
The computations are shown below:
a. For January 3
Due date after 120 days would be
= 28 days in January + 29 days in February + 31 days in march + 30 days in April + 2 days in May
So 2 May
And the interest would be
= Principal × rate of interest × number of days ÷ (total number of days in a year)
= $80,000 × 6% × (120 days ÷ 360 days)
= $1,600
b. For February 20
Due date after 30 days would be
= 9 days in February + 21 days in march
So 21 March
And the interest would be
= Principal × rate of interest × number of days ÷ (total number of days in a year)
= $27,000 × 4% × (30 days ÷ 360 days)
= $90
c. For May 24
Due date after 45 days would be
= 7 days in May + 30 days in June + 8 days in July
So 8 July
And the interest would be
= Principal × rate of interest × number of days ÷ (total number of days in a year)
= $62,500 × 8% × (45 days ÷ 360 days)
= $625
d. For August 30
Due date after 90 days would be
= 1 days in August + 30 days in September + 31 days in October + 28 days in December
So 28 December
And the interest would be
= Principal × rate of interest × number of days ÷ (total number of days in a year)
= $30,000 × 5% × (90 days ÷ 360 days)
= $375
e. For October 4
Due date after 90 days would be
= 27 days in October + 30 days in November + 31 days in December + 2 days in January
So 2 January
And the interest would be
= Principal × rate of interest × number of days ÷ (total number of days in a year)
= $40,000 × 7% × (90 days ÷ 360 days)
= $700