Answer:
Explanation:
Given
mass of Block [tex]m=2.5 kg[/tex]
velocity at bottom [tex]v=0.65 m/s[/tex]
Length of Ramp [tex]L=1.6 m[/tex]
inclination [tex]\theta =25^{\circ}[/tex]
using [tex]v^2-u^2=2 as[/tex]
where a=acceleration
s=displacement
v=final velocity
u=initial velocity
[tex]0.65^2-0=2\times a\times 1.6[/tex]
[tex]a=0.132 m/s^2[/tex]
(b)Block is moving downward with constant acceleration is given by
[tex]F_{net}=mg\sin \theta -\mu mg\cos \theta [/tex]
[tex]a=g\sin \theta -\mu g\cos \theta [/tex]
[tex]0.132=g(\sin 25-\mu \cos 25)[/tex]
[tex]\mu \cdot 0.906=0.4360[/tex]
[tex]\mu =\frac{0.4360}{0.906}[/tex]
[tex]\mu =0.481[/tex]
Result will remain same irrespective of mass