Answer:
Allocated overhead for july $227.20
Explanation:
Given data:
direct labor hours is 6100 hr
wages of labor is $14.20/hr
manufacturing overhead is $277,184
duration of labor is 5 hr
overhead allocation rate is given as
allocation rate = manufacturing overhead/ direct labor hour
allocation rate [tex]= \frac{277184}{6100} = $45.44[/tex]/ direct labor hr
Allocated overhead for july [tex]= 5\times 45.44 =\$ 227.20[/tex]