Answer:
[tex]T =3.98\ hr[/tex]
Explanation:
given,
mass of the satellite = 600 Kg
mass of earth = 5.98 x 10²⁴ Kg
height of the satellite
r = 2 R_e
R_e is radius of earth = 6.38 x 10⁶ m
Assuming orbital velocity of the satellite
v = 5.59 x 10³ m/s
[tex]time\ period =\dfrac{2\pi r}{v}[/tex]
[tex]time\ period =\dfrac{2\pi \times 2 \times 6.38 \times 10^{6}}{5.59 \times 10^3}[/tex]
T = 14342.3 s
[tex]T = \dfrac{14342.3}{60\times 60}\ hr[/tex]
[tex]T =3.98\ hr[/tex]