Answer:
Explanation:
Given
shuttle is at distance of 780 km above earth surface
total distance [tex]r=r_e+d_s[/tex]
radius of earth [tex]r_e=6371 km[/tex]
[tex]d_s=distance\ of\ shuttle\ from\ earth\ surface[/tex]
[tex]r=6371+780=7151 km[/tex]
acceleration due to gravity
[tex]g=\frac{Gm_e}{r^2}[/tex]
[tex]g=\frac{6.67\times 10^{-11}\times 5.97\times 10^{24}}{(7151\times 10^3)^2}[/tex]
[tex]g=7.73 m/s^2[/tex]
where [tex]m_e=mass\ of\ earth[/tex]
Net force on shuttle is
[tex]F=ma=mg[/tex]
Centripetal acceleration is given by
[tex]F=\frac{mv^2}{r}[/tex]
Force will Provide centripetal acceleration
[tex]mg=\frac{mv^2}{r}[/tex]
[tex]v=\sqrt{gr}[/tex]
[tex]v=\sqrt{7.73\times 7151\times 10^3}[/tex]
[tex]v=7.44\times 10^3 m/s[/tex]