A roller coaster, loaded with passengers, has a mass of 2 000 kg; the radius of curvature of the track at the bottom point of the dip is 24 m. If the vehicle has a speed of 18 m/s at this point, what force is exerted on the vehicle by the track? (g = 9.8 m/s^2 )a. 2.3 x10^4N b. 4.7 x 10^4N c. 3.0 x 10^4N d. 1.0 x10^4N e. none

Respuesta :

Answer:

option B

Explanation:

given,

mass of passenger = 2000 Kg

point of dip = 24 m

speed = 18 m/s

there will two forces acting on the passenger, first one is centripetal force and another one is weight.

calculation of centripetal force

[tex]F = \dfrac{mv^2}{R}[/tex]

[tex]F = \dfrac{2000 \times 18^2}{24}[/tex]

    F = 27000 N

force due to weight

F = m g

F = 2000 x 9.8

F =19600 N

  force is exerted on the vehicle = 27000 + 19600

                                                      = 4.66 x 10⁴ N  = 4.7 x 10⁴ N

Hence, the correct answer is option B

ACCESS MORE
EDU ACCESS