Answer:
Explanation:
a )
Time period T = 1/3 s
angular velocity = 2π / T
= 2 x 3.14 x 3
ω = 18.84 radian / s
b )
Applying conservation of angular momentum
I₁ ω₁ = I₂ ω₂
I₁ / I₂ = ω₂ / ω₁
2 = ω₂ / ω
ω₂ = 2 ω
c )
(KE)initial = 1/2 I₁ ω²
(KE)final = 1/2 I₂ ω₂²
= 1/2 (I₁ / 2) (2ω)²
= I₁ ω²
c )
Change in rotational kinetic energy
= I₁ ω² - 1/2 I₁ ω²
= + 1/2 I₁ ω²
d )
This energy comes from the work done by centripetal force which is increased to increase the speed of rotation.