Answer:
+b±√b² - 4ac /2a
0.6t ± √36-36/2a
Explanation:
Work done = 1/2 mv² where v = (1.2)²
Therefore, 1/2m(1.2)ω mgh
1/2m (1.2)² = 0.4 × m ×10 5
s = 1.44 / 2.4 = 1.44 / 8
S = ut - 1/2gt²
Where u = 1.2
g = 0.9 × 10
Therefore,
1.8 = 1.2v-2t²
2t²c-1.2t+1.8 = 0
t² - 0.6t + 0.9 = 0
0.6t ± √36-36/2a
Solving this further, we make use of the formula
+b±√b² - 4ac /2a