Answer:
$15,700
Explanation:
The computation of the joint cost is shown below:
= Allocated Variable Cost + half of the Fixed cost
where,
The Allocated variable cost would be
Variable cost = Total cost - fixed cost
= $30,000 - $16,000
= $14,000
Now the variable cost is
= Variable cost × number of tables in Pork Palace ÷ Total number of tables
= $14,000 × 4,400 tables ÷ 8,000 tables
= $7,700
The total number of tables would be
= 4,400 tables + 3,600 tables
= 8,000 table
And, the fixed cost is $8,000 as it was equal sharing
Now put these values to the above formula
So, the value would equal to
= $7,700 + $8,000
= $15,700