Answer:
$170,000
Step-by-step explanation:
Integrating the marginal cost function gives us the cost function:
[tex]C'(x) = 3-0.01x + 0.000012x^2\\\int\ {C'(x)} \, dx =C(x) = 3x-0.005x^2 + 0.000004x^3 +c[/tex]
The increase in cost from a raise in the production level, x, from 2000 yards to 4000 yards is given by:
[tex]\Delta C = C(4000) - C(2000)\\\Delta C = 3*4000-0.005*(4000)^2 + 0.000004*(4000)^3 +c - (3*2000-0.005*(2000)^2 + 0.000004*(2000)^3 +c)\\\Delta C = \$170,000[/tex]
The increase in cost is $170,000.