Answer:
NA = 6.8 E-12 Kg H2(g) / hour
Explanation:
steady-state diffusion of A through non-diffuser B:
∴ (A): H2(g)
∴ (B): Pd
∴ DAB = 1.7 E-8 m²/s
∴ p*A1 = 2.0 Kg H2 / m³ Pd
∴ p*A2 = 0.4 Kg H2 / m³ Pd
∴ z = 6 mm = 6 E-3 m
∴ T = 600°C ≅ 873 K
∴ R = 8.314 J/mol.K = 8.314 N.m/mol.K
⇒ NA = ((1.7 E-8)/(8.314)(873)(6 E-3))(2.0 - 0.4)
⇒ NA = 6.246 E-10 mol/s.m³
for A = 0.25 m²
⇒ volume (v) = A×z = (0.25)(6 E-3) = 1.5 E-3 m³
∴ Mw H2(g) = 2.016 g/mol
⇒ NA = (6.246 E-10 mol/s.m³)(1.5 E-3 m³)(2.016 g/mol)(Kg/1000 g)(3600 s/h)
⇒ NA = 6.8 E-12 Kg H2(g)/h