In a uniform p-type Si sample, As is diffused to have a donor profile of 10^18/cm^3, Problems where acceptor concentration becomes negligible in comparison of donor concentration. Find the resulting value of the sheet resistance of the diffused layer up to the junction depth of 5 μm of the device. If the mobility for electrons is μn = 500 cm^2/ V-sec, then what will be the value for the conductivity?

Respuesta :

Answer:

[tex]\sigma=80 (\Omega.cm)^{-1}[/tex]

Explanation:

Na = Acceptor Concentration (cm-3) = 0

Nd = Donor Concentration (cm-3) = [tex]10^{18}[/tex]

[tex]\rho[/tex]= Resistivity (Unit: ohm-cm)  

n = electron concentration (cm-3)

q =Charge on electron = [tex]1.6\times 10^{-19}[/tex]

[tex]t=thickness=5 \times 10^{-4} cm[/tex]

[tex]\mu=\mu_{min} +\frac{\mu_{max}-\mu_{min}}{1+\frac{N}{N_{r} }\alpha }[/tex]

 [tex]\mu_{max}[/tex]

 

[tex]\mu_{min}[/tex]

[tex]N_{r}[/tex]  are fit parameter

Arsenic is used

 

[tex]\mu_{max}[/tex] =52.2

 

[tex]\mu_{min}[/tex]=1417

[tex]N_{r}=9.68\times10^{16} \\\alpha=0.68[/tex]

 

[tex]\mu_{N}[/tex] =222.2

For n type =[tex]p=\frac{1}{qn\mu_{n} }[/tex]

[tex]R=\frac{\rho}{t}[/tex]

(ND>>NA ---> n-type) // Here The p-type sample is converted to n-type material by adding more donors than acceptors

n=ND-NA =1018/cm3

[tex]\rho=[1.6*10-19*1018*222.2]-1 = 0.28 (ohm-cm)[/tex]

R=0.28/5*10-4=560

[tex]Given mobility, \mu=500cm2/V-sec[/tex]

[tex]Conductivity= \sigma=\mu*N*q = (500*1018*1.6*10-19)\\Conductivity= \sigma=80 (\Omega.cm)^{-1}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico