Question 27 of 40
5 Points
Virgil heard that as a general rule, he should spend no more than 30% of his
take home pay on rent. If Virgil's take-home pay is $51,600 per year, what is
the maximum amount per month that he should spend on rent?
O A. $4300
O B. $3010
O C. $1548
O D. $1290

Respuesta :

The right answer is Option D: $1290

Step-by-step explanation:

Given,

Amount that can be spent on rent = 30%  or less

Take home pay per year = $51600

As 30% is the maximum amount that can be spent on rent, therefore,

Amount of rent per year = 30% of pay per year

Amount of rent per year = [tex]\frac{30}{100}*51600[/tex]

Amount of rent per year = [tex]0.3*51600[/tex]

Amount of rent per year = $15480

As this amount is for one year, we will divide it by 12 to find the amount of one month.

Amount of rent per month = [tex]\frac{15480}{12}[/tex]

Amount of rent per month = $1290

The maximum amount Virgil can spend on rent in one month is $1290.

The right answer is Option D: $1290

Keywords: percentage, division

Learn more about percentages at:

  • brainly.com/question/10046556
  • brainly.com/question/100704

#LearnwithBrainly

Answer:  $1290 is the correct answer APEX

ACCESS MORE
EDU ACCESS