Steam enters a turbine operating at steady state at 6 MPa, 600°C with a mass flow rate 125 kg/min and exits as a saturated vapor at 20 kPa. The turbine produces energy at a rate of 2 MW. Kinetic and potential energy effects are negligible. The rate of heat loss from the turbine occurs to the air around the turbine at 27°C. a. What is the rate of entropy production for within the turbine?b. What is the isentropic efficiency of the turbine?

Respuesta :

Answer:

The rate of entropy production for within the turbine is 0.441 kJ/kgK

The Isentropic efficiency of the turbine is 80.76%

Explanation:

Given:

[tex]P_1[/tex] = 6MPa

[tex]T_1[/tex] = [tex]600^{\circ}C[/tex]

[tex]h_1[/tex]= 3660kJ/kg

[tex]s_1[/tex]= 7.17Kj/kgK

[tex]p_2[/tex]= 20kPa

[tex]x_2[/tex] = 1

[tex]s_2[/tex]= 7.91kJ/kgK

[tex]h_2[/tex] = 2610kJ/kg

Isentrophic properties of stream

[tex]P_2[/tex] = 20kPa

[tex]S_{2s}[/tex]=s_1

=7.17Kj/kgK

[tex]h_{2s}[/tex]= 2360kJ/kg

Entropy generation of the stream:

=>[tex]S_{g e n, c v}=\frac{\dot{S}_{g e n}}{\dot{m}}[/tex]

=>[tex]\frac{\frac{-\dot{Q}_{c v}}{\dot{m}}}{T_{b}}+\left(s_{2}-s_{1}\right)[/tex]    

=>[tex]\frac{\frac{W_{c v}}{\dot{m}}+\left(h_{2}-h_{1}\right)}{T_{b}}+\left(s_{2}- s_{1}\right)[/tex]

=>[tex]\frac{\frac{2000}{2.083}+(2610-3660)}{300 K}+(7.91-7.17)[/tex]

=>[tex]\frac{960.153+(-1050)}{300 K}+(0.74)[/tex]

=>[tex]\frac{-89.847}{300 K}+(0.74)[/tex]

=> -0.299+(0.74)

=>0.441 kJ/kgK

Isentrophic efficeny of the turbine

=>[tex]\eta=\frac{h_{1}-h_{2}}{h_{1}-h_{2 s}}[/tex]

=>[tex]\frac{3660-2610}{3660-2360}[/tex]

=>[tex]\frac{1050}{1300}[/tex]

=>0.8076

=>80.76%

ACCESS MORE
EDU ACCESS