Answer: The pH of a 4.4 M solution of boric acid is 4.3
Explanation:
[tex]H_3BO_3\rightarrow H^+H_2BO_3^-[/tex]
at t=0 cM 0 0
at eqm [tex]c-c\alpha[/tex] [tex]c\alpha[/tex] [tex]c\alpha[/tex]
So dissociation constant will be:
[tex]K_a=\frac{(c\alpha)^{2}}{c-c\alpha}[/tex]
Give c= 4.4 M and [tex]\alpha[/tex] = ?
[tex]K_a=5.8\times 10^{-10}[/tex]
Putting in the values we get:
[tex]5.8\times 10^{-10}=\frac{(4.4\times \alpha)^2}{(4.4-4.4\times \alpha)}[/tex]
[tex](\alpha)=0.000011[/tex]
[tex][H^+]=c\times \alpha[/tex]
[tex][H^+]=4.4\times 0.000011=4.8\times 10^{-5}M[/tex]
Also [tex]pH=-log[H^+][/tex]
[tex]pH=-log[4.8\times 10^{-5}]=4.3[/tex]
Thus pH of a 4.4 M [tex]H_3BO_3[/tex] solution is 4.3