Answer: The numerical value for Bond energy of [tex]A_2[/tex] is -238 kJ/mol
Explanation:
The balanced chemical reaction is,
[tex]A_2+B_2(g)\rightarrow 2AB[/tex] [tex]\Delta H=-321kJ[/tex]
The expression for enthalpy change is,
[tex]\Delta H=\sum [n\times B.E(reactant)]-\sum [n\times B.E(product)][/tex]
[tex]\Delta H=[(n_{A_2}\times B.E_{A_2})+(n_{B_2}\times B.E_{B_2}) ]-[(n_{AB}\times B.E_{AB})][/tex]
[tex]\Delta H=[(1\times x)+(1\times B.E_{B_2}) ]-[(2\times 2x)][/tex]
where,
n = number of moles
If [tex]B.E_{A_2}=x[/tex] [tex]B.E_{AB}=2x[/tex]
Now put all the given values in this expression, we get
[tex]-321=[(1\times x)+(1\times 393)]-[(2\times 2x)][/tex]
[tex]x=-238kJ/mol[/tex]
Therefore, the bond energy of [tex]A_2[/tex] is -238 kJ/mol