Answer:
84.13%
Step-by-step explanation:
Given data:
mean μ= 100 and standard deviation= 35
P(x>65)=[tex]P(z>\frac{\mu-\sigma}{\sigma})[/tex]
putting vales we get
P(z>(65-100)/35)=P(z>-1) or P(z<1).,
from normal distribution table we get
P(z<1)= 0.8413= 84.13%