Respuesta :
Answer:
P2=4atm
Explanation:
When 6.0 L of He(g) and 10. L of N2(g), both at 0oC and 1.0 atm, are pumped into an evacuated 4.0 L rigid container, the final pressure in the container at 0oC is
from boyle's law which states that the pressure on a gieben mass of gas is inversely proportional to the volume provided that temperature is kept constant
P∝1/v
PV=k
where k is the constant of proportionality
[tex]P_{1} V_{1}=P_{2}V_{2}[/tex]
the v1=6L+10L=16L
P1=1atm
P2=?
V2=4L
16*1=4*P2
P2=4atm
P1=pressure 1atm
V1=volume of helium with nitrogen gas
P2=final pressure
V2=4l volume space
Answer:
The final pressure in the container is 4 atm.
Explanation:
Given data:
The volume of helium is, [tex]V_{h}=6.0 \;\rm L[/tex].
The volume of nitrogen is, [tex]V_{n}=10.0 \;\rm L[/tex].
Volume of container is, [tex]V_{c}=4.0 \;\rm L[/tex].
Applying the ideal gas equation for helium at standard temperature and pressure as,
[tex]PV_{h}=n_{h}RT................................................................(1)[/tex]
Here, P is the standard pressure (1 atm), [tex]n_{h}[/tex] is the number of moles of helium, R is the universal gas constant (0.082 L-atm/mol-K) and T is the temperature (273 K).
Solving equation (1) as,
[tex]1 \times 6.0=n_{h} \times 0.082 \times 273\\n_{h} = 0.27 \;\rm moles[/tex]
Applying the ideal gas equation for nitrogen at standard temperature and pressure as,
[tex]PV_{n}=n_{n}RT\\1 \times 10 =n_{n} \times 0.082 \times 273\\n_{n} = 0.45 moles[/tex]
Total number of moles is,
[tex]N=n_{h}+n_{n}\\N=0.27+0.45 = 0.72 moles[/tex]
Final pressure by ideal gas equation is,
[tex]P_{final} \times V_{c}=NRT\\P_{final} \times 4=0.72 \times 0.082 \times 273\\P_{final}=\frac{0.72 \times 0.082 \times 273}{4}\\ P_{final} \approx 4 \;\rm atm[/tex]
Thus, the final pressure in the container is 4 atm.
For more details, refer to link:
https://brainly.com/question/17254541?referrer=searchResults