Respuesta :
Answer:
Option (C) is correct.
Explanation:
Total relevant cost to make:
= Direct material + Direct labor + Variable overhead + Fixed overhead
= $42,000 + $10,500 + $32,500 + (6% × $18,000)
= $42,000 + $10,500 + $32,500 + $1,080
= $86,080
Purchase cost = 1,000 × 94.75
= $94,750
Therefore, the monthly operating income will decrease by:
= $94,750 - $86,080
= $8,670
If W.T. Ginsburg Engine Company purchases 1,000 ACT31107 parts from the outside supplier per month, then its monthly operating income will: C. decrease by $8,670.
Monthly operating income
Relevant cost to make= Direct material + Direct labor + Variable overhead + Fixed overhead
Relevant cost to make= $42,000 + $10,500 + $32,500 + (6% × $18,000)
Relevant cost to make= $42,000 + $10,500 + $32,500 + $1,080
Relevant cost to make= $86,080
Monthly operating income:
Monthly operating income=(1,000 × 94.75)- $86,080
Monthly operating income= $94,750 - $86,080
Monthly operating income= $8,670 (Decrease)
Inconclusion its monthly operating income will: C. decrease by $8,670.
Learn more about monthly operating income here:https://brainly.com/question/25623677