Answer:
0.4906 or 49.06%
Missing Information: I have attached the missing table showing the data obtained from the poll taken from respondents
Step-by-step explanation:
Using the data,
the number of people who do not think there will be an impact of global warming during their lifetime = 131
Number of People who think there will be impact = 134
Number of People who are unsure = 2
Total no. of people = 131 +134 +2 = 267
Probability that respondent 18-29 years age thinks global warming won't pose a threat during his/her lifetime = P
Probability = P = [tex]\frac{Number.of.people.who.said.No }{Total.number.of.people}[/tex]
Probability = P = [tex]\frac{131}{267}[/tex] = 0.4906 or 49.06 %