Your firm has just issued a 15 year ​$1,000.00 par​ value, 10% annual coupon bond for a net price of​ $964.00. What is the yield to​ maturity? Use a financial calculator to determine your answer.a. 10.16%b. 10.44%c. 10.49%d. 10.60%

Respuesta :

Answer:

c. 10.49%

Explanation:

In this question, we use the Rate formula which is shown in the spreadsheet.  

The NPER represents the time period.  

Given that,  

Present value = $964

Assuming figure - Future value or Face value = $1,000  

PMT = 1,000 × 10% = $100

NPER = 15 years

The formula is shown below:  

= Rate(NPER;PMT;-PV;FV;type)  

The present value come in negative  

So, after solving this, the answer is 10.49%

Ver imagen andromache
ACCESS MORE
EDU ACCESS