Answer:
t= 2 sec
Explanation:
Given that
Ui= 16 m/s
Vi= 20 m/s
As we know that at the maximum height ,the y component of velocity will become zero.
We know that horizontal component of velocity will remain constant trough out the motion.
We also know that acceleration due to gravity is in downward direction.
Vf= Vi- g t
Now by putting the values
0 = 20 - 10 x t ( take g= 10 m/s²)
20 = 10 t
t= 2 sec
Therefore the answer is 2 sec.