Answer:
option (D) $4,522,000
Explanation:
Data provided in the question:
Number of units sold = 34,000
Price per unit = $290
Total variable cost per unit = $171
Variable production cost = $157
Variable selling and administrative cost = $8
Now,
Manufacturing margin per unit = Selling price - Variable production cost
= $290 - $157
= $133
Therefore,
Total manufacturing margin
= Manufacturing margin per unit × Number of units sold
= $133 × 34,000
= $4,522,000
Hence,
The answer is option (D) $4,522,000