contestada

Karl and Leonard want to make trail mix. In order to get the right balance of ingredients for their tastes they bought 2 pounds of raisins at $ 3.95 per pound comma 3 pounds of peanuts for $ 2.08 per pound comma and 5 pounds of chocolate chips for $ 3.25 per pound. Determine the cost per pound of the trail mix.

Respuesta :

Answer:

Cost per pound of the trail mix:       $

Raisins 2 pounds @ $3.95 each       = 7.90

Peanuts 3 pounds @ $2.08 each     = 6.24

Chocolate  5 pounds @ $3.25 each = 16.25

Total          10 pounds                            30.39

Cost per pound of the trail mix = $30.39/10 pounds

Cost per pound of the trail mix = $3.039 per pound

Explanation:

In this case, we need to determine the total cost of the trail mix, which is the quantity of each ingredient multiplied by price per ingredient. Then, we will calculate the cost per pound of the trail mix, which is the total cost divided by the total pounds of ingredients.

El valor de cada libra de mix de frutos secos preparado por Karl and Leonard is $1.625

To know the value per pound of the trail mix that Karl and Leonard made, it is necessary to carry out the following operations.

Calculate the total price of the quantities of nuts they bought by multiplying the value of each one by the number of pounds they bought.

  • 2 pounds × $ 3.95 = $ 7.9
  • 3 pounds × $ 2.08 = $ 6.24
  • 5 pounds × $ 3.25 = $ 16.25

Now it is necessary to know how many pounds of the mix of nuts they have by adding all the ingredients, for them the number of pounds of each ingredient must be added

2 pounds + 3 pounds + 5 pounds = 10 pounds

Finally, to know the value of each pound of trail mixed, it is necessary to divide the total value of the mix into the total number of pounds.

$ 16.25 ÷ 10 pounds = $ 1.625

Learn more in: https://brainly.com/question/20192268

ACCESS MORE