contestada

100 fluid ounces of Laundry detergent sells for $12.99. What is the cost per fluid ounce rounded to cents?

Respuesta :

Answer:

100 ÷ 12.99

100 =7.698 = $7.70

12.99

PER FLUID OUNCE: $7.70

Answer:

The cost per fluid ounce is ≈$0.13

Step-by-step explanation:

We can use proportion to solve this;

Let x be the unit cost per fluid

100 fluid ounce= $12.99

 1     fluid once  =  x

Cross multiply

100x = $12.99

Divide both-side of the equation by 100

100x/100 = $12.99/100

(On the left-hand side of the equation, 100 at the numerator will cancel-out 100 at the denominator leaving us with just x while on the right-hand side of the equation $12.99 will be divided by 100)

x = $0.1299

x≈$0.13

Therefore the cost per fluid ounce is ≈$0.13