Molly's Custom Kitchen Supplies sells handmade forks and spoons. It costs the store $1.70 to buy the supplies to make a fork and $1.30 to buy the supplies to make a spoon. The store sells forks for $5.60 and spoons for $5.40. Last April Molly's Custom Kitchen Supplies spent $37.90 on materials for forks and spoons. They sold the finished products for a total of $147.20. How many spoons did they make last April?

Respuesta :

Answer:

3 spoons were sold last April

Step-by-step explanation:

Let x represent the total number of forks that they made last month.

Let y represent the total number of spoons that they made last month.

It costs the store $1.70 to buy the supplies to make a fork. This means that the cost of making x spoons will be 1.70×x = 1.7x

It costs the store $1.30 to buy the supplies to make a spoon. This means that the cost of making y spoons will be 1.30×y = 1.3y.

Total cost of making x forks and y spoons is 1.7x + 1.3y

Last April Molly's Custom Kitchen Supplies spent $37.90. This means that

1.7x + 1.3y = 37.90 - - - - - - - - - - 1

The store sells forks for $5.60. This means that the total amount for x forks will be 5.60×x = 5.6x

The store sells spoons for $5.40. This means that the total amount for y spoons will be 5.40×y= 5.4y.

Total amount made from selling x forks and y spoons is 5.6x + 5.4y. They sold the finished products for a total of $147.20. This means that

5.6x + 5.4y = 147.20 - - - - - - - -2

Multiplying equation 1 by 5.6 and equation 2 by 1.7, it becomes

9.52x + 7.28y = 212.24

9.52x + 9.18y = 250.24

Subtracting

- 1.9x = - 38

x = - 38/- 1.9

x = 20

Substituting x = 20 into equation 1, it becomes

1.7×20 + 1.3y = 37.90

34 + 1.3y = 37.90

1.3y = 37.90- 34 = 3.9

y = 3.9/1.3

y = 3