Answer:
Yes, the company should accept the offer.
Explanation:
The company should accept the offer as it increases income by $44,000.
Additional volume computations:Additional sales revenue = 40,000 units @ $13 = $520,000
Materials cost per unit = $800,000 / 400,000 units = $2 per unit
Labor cost per unit = $1,600,000 / 400,000 units = $4 per unit
Direct materials = (40,000 × $2) = $80,000
Direct labor = (40,000 × $4) = $160,000
Incremental overhead = $400,000 × 16% = $64,000
Incremental administrative = $172,000 (given).