Answer:
$1.5 / Ibs
$1.3 / Ibs
Step-by-step explanation:
In order for us to find out unit price of strawberries we do the following calculation for each grocery store
total price/total kgs = unit price of strawberry.
$2.99/2lbs= $1.5 per Ibs
$3.88/3lbs= $1.3 per Ibs
The above answers are rounded off to one decimal place