Answer:
Profit will increase by $2.3
Explanation:
Data provided in the question:
If instead of grooming 130130 dogs, he grooms 131131 dogs
Marginal cost = $65.82
Marginal revenue = $68.12
Now,
The effect on his profits of grooming 131 dogs instead of 130 dogs will be:
Change in profit = Marginal revenue - Marginal cost
or
Change in profit = $68.12 - $65.82
or
Change in profit = $2.3
Hence,
Profit will increase by $2.3