Find each unit cost rounded to the nearest cent. Then determine the better buy.


3 cans of corn for $1.68; 5 cans of corn for $2.45

Answers:


$5.04 per can; $12.25 per can; 3 cans for $1.68


$5.04 per can; $12.25 per can; 5 cans for $2.45


$.56 per can; $.49 per can; 3 cans for $1.68


$.56 per can; $.49 per can; 5 cans for $2.45

Respuesta :

Answer:

$.56 per can; $.49 per can; 5 cans for $2.45

Step-by-step explanation:

If it were a dollar for two cans, it's pretty easy to figure out each can is 50 cents.  So you use the same idea.  if you have x cans for y dollars, if you divide both numbers by x you get the price of 1 can.

3 cans for 1.68 is 1 can for 1.68/3 = .56 so 56 cents

5 cans for 2.45 is 1 can for 2.45/5 = .49 so 49 cents.

You could use this trick dividing by the price and find how many cans you need to but to pay 1 dollar.

3 cans for 1.68 is 3/1.68 for 1 dollar or 1.786 cans for 1 dollar.  Doesn't make a lot of sense since you can't but part of a can, but I wanted to show you how you could use the logic for other things.

ACCESS MORE